Stacje ładowania samochodów elektrycznych - małe kompendium wiedzy
Stacje ładowania samochodów elektrycznych - małe kompendium wiedzy
W Chinach na każde 100 kilometrów drogi przypadają aż 4 stacje ładowania samochodów elektrycznych. W Holandii to aż 23 stacje. Takie dane pochodzą z raportu "Electric Avenues" udostępnionego przez brytyjską firmę CoCompare. Z innych przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce znajduje się ponad 500 punktów ładowania, z czego ok. 150 to punkty szybkiego ładowania samochodów.
Ładowarki do samochodów elektrycznych w Polsce
Według Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, aby w pełni wykorzystać potencjał elektryfikacji do 2020 roku powinno powstać ponad 120 tysięcy stacji ładowania pojazdów w Polsce. Natomiast rząd zakłada, że do 2025 roku po polskich drogach będzie poruszało się milion aut elektrycznych. Szacuje się, że do końca przyszłego roku ma powstać 400 szybkich punktów ładowania samochodów oraz 6 tysięcy wolnostojących ładowarek.
Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych
-
wolne - wykorzystujące prąd zmienny o mocy nie większej niż 11 kW np. montowane w garażach, miejscach pracy, na parkingach osiedlowych,
-
średnio szybkie o prądzie zmiennym od 11 do 22 kW, wolnostojące stacje w centrach handlowych, hotelach, restauracjach, centrach turystycznych,
-
szybkie ładowarki - o prądzie od 22 kW do 50 kW przy autostradach i na trasach szybkiego ruchu. Z czasem powstaną też bardzo szybkie ładowarki wykorzystujące moc od 100 do nawet 300 kW.
-
wtyczkę podłączaną do gniazdka elektrycznego w domu lub miejscu pracy, która pozwala na ładowanie pojazdu przez 6 godzin.
-
jednofazowe złącze American Type 1 SAE J772 (złącze typu 1) o mocy od 3-7 kW (W Europie mało rozpowszechnione; wykorzystywane w Japonii i USA przez właścicieli aut marek Renault, Ford czy Nissan).
-
industrial Commando IEC 60309 o mocy od 3 do 22 kW, które można dopasować do instalacji jedno- lub trójfazowych.
-
wtyczkę o mocy od 3-43 kW z możliwością dopasowania do instalacji jedno- lub trójfazowych.
Ładowarki samochodowe z serii mini firmy Emiter są bardzo często używane w garażach na prywatnych posesjach, w hotelach i miejscach pracy. Ich zaleta to niewielkie wymiary, więc są przystosowane do montażu na ścianach w garażu lub na słupie. Specjalny czytnik RFID ułatwia personalizację i zabezpiecza ładowarkę przed używaniem jej przez osoby niepowołane. Integracja z wbudowanym systemem płatności umożliwia też szybkie rozliczenia.
Stacja z serii mini może być w pełni autonomiczną instalacją lub sieciową. Dzięki synchronizacji z komputerem i specjalnego sterownika PLC można łatwo odczytywać parametry sieci. Wyposażona jest w wyświetlacz LED, który umożliwia wizualizację statusu ładowarki. Stacje mini ułatwiają naładowanie auta nocą i pomagają monitorować pobór energii elektrycznej.
Wolnostojące ładowarki miejskie z serii CITY pozwalają obsłużyć wiele stanowisk i mają obudowy wykonane z aluminium. Najczęściej są wyposażone w jedno lub dwa złącza typu 2 wykorzystujące prąd przemienny AC pozwalają na ładowanie auta w trybie mode-3. Są montowane przy galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, przed sklepami jako jednostkowe punkty ładowania, przy biurowcach i centrach turystycznych.
Stacje z serii SOLID mają metalową konstrukcję, natomiast DUO z tworzywa termoutwardzalnego w II klasie chronności. Mają wysokie możliwości adaptacji wizualnej, co oznacza, że można dostosować ich design do potrzeb firmowych. Wyposażone są w gniazdo typu 2 i przewód ładowania prądu zmiennego z wtykiem do ładowania typu 2, IEC 62196-2. Możliwość personalizacji, wiele sposobów komunikacji i zarządzania stacją to ogromna zaleta takiej inwestycji. Punkty ładowania samochodów elektrycznych wyróżniają się bardzo prostą obsługą. Przeznaczone do ładowania o mocy od 3,7 do 22 kW.
Szybkie ładowarki - to ładowarki DC wyposażone we wtyczki Combo 2 wykorzystujące prąd stały o mocy od 22 kW wzwyż, które można spotkać przy autostradach i na trasach szybkiego ruchu. Sprawdzą się wszędzie, gdzie liczy się szybki czas ładowania, a nie cena za minutę ładowania lub kilowatogodzinę.
Chcesz wiedzieć więcej o stacjach ładowania pojazdów? Sprawdź katalogi Emiter, które udostępniamy na naszej stronie internetowej.
Jak naładować samochód elektryczny za pomocą ładowarki?
Jaki jest czas ładowania auta elektrycznego? Przeciętny czas ładowania auta o pojemności baterii 40 kWh i przy użyciu mocy 11 kW przy pomocy stacji wolnostojącej to cztery godziny. Tyle potrzeba, aby przejechać dystans 250 kilometrów drogi. Dla porównania: stacja ładowania samochodów elektrycznych wyposażona w tzw. szybkie ładowarki wykorzystująca prąd stały 50 kW wzwyż, pozwala naładować auto w pół godziny. Typ złącza jest ściśle uzależniony od rodzaju baterii samochodowej, mocy prądu dostarczanej przez ładowarkę i jego natężenia. Istotne są również warunki atmosferyczne.
Zastanawiasz się, ile czasu ładować samochód elektryczny?
Jeśli jednak chcesz dokonać obliczeń, które pozwolą Ci oszacować cenę usługi ładowania auta na stacji, wykorzystaj do tego kalkulator Emiter. Aktualnie usługa ładowania aut elektrycznych rozliczana jest według każdej minuty bądź wedle każdej zużytej kWh energii elektrycznej. Ze względu na wymogi rynkowe w przyszłości ujednolici się system płatności i tego typu usługi będą rozliczane wedle kilowatogodzin. Stacje ładowania aut można porównać do cen biletów kolejowych. Usługi przewozu są rozliczane na innych zasadach w dni robocze, a inaczej w weekendy. Podobnie będzie z cenami za usługę ładowania aut energią elektryczną np. w centrach miast, które będą droższe od usług ze stacji znajdujących się na obrzeżach.
Integracja stacji ładowania z miejscami parkingowymi
Stacje ładowania aut elektrycznych to doskonałe rozwiązanie do montażu przed centrami handlowymi ze względu na łatwą integrację z systemami parkingowymi. Stacje sprawdzą się świetnie nawet na ograniczonych przestrzeniach np. przy zakładach pracy lub przed sklepami.
Nie wiesz, gdzie naładować samochód elektryczny? Masz auto elektryczne i chcesz szybko znaleźć stacje z ładowarką w Polsce albo sprawdzić odległość od konkretnego parkingu? Sprawdź stacje.
Przyszłość ładowarek do aut elektrycznych - podsumowanie
Rosnące zainteresowanie kierowców autami z napędem elektrycznym, ustawa o elektromobilności oraz ekologiczne aspekty takich rozwiązań tłumaczą zapotrzebowanie na ładowarki do samochodów elektrycznych na polskim rynku. Cały czas trwają prace nad ulepszaniem nowych modeli aut elektrycznych, a jest to jednoznaczne z koniecznością inwestowania w ładowarki do samochód z takimi napędami. Ciekawostką jest fakt, że szwajcarscy naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie opracowali w zeszłym roku technologię, która pozwala na naładowanie baterii auta elektrycznego w kwadrans.
Oferta naszych stacji ładowania samochodów elektrycznych, szczegółowe parametry techniczne i katalogi znajdziesz tutaj.